Kontakty
facebook

Přesahy a ořezové značky v programu Adobe Photoshop - díl 3.

02.03.2017

Přesahy (spady) a ořezové značky (křížky) v Adobe Photoshopu - poměrně často skloňované téma mezi laickou veřejností. Jak na ně? To si ukážeme v tomto dílu našeho seriálu o tvorbě správných tiskových dat.  

Na začátek konstatujme, že Photoshop není primárně určený pro sazbu tiskovin - jak z jeho názvu vyplývá, jeho hlavním úkolem je profesionální úprava fotografií. Jeho pokročilé nástroje však umožňují i jednoduchou sazbu a tak ho někteří rádi používají i k tvorbě klasické sazby. Díky tomu, že nejde o program na sazbu a zlom, je vytváření přesahů a křížků o něco složitější. Photoshop je při vlastním exportu do PDF neumí nastavit. Ale přesto to samozřejmě možné je a to přes klasický tisk, tam Photoshop umožňuje pohodlně pracovat s polygrafickými značkami i s přesahy.

Předesíláme, že v tomto seriálu se nebudeme zabývat správnou přípravou dat v jednotlivých programech, ale spíše jednoduchou ukázkou pro začátečníky, jak se dají vyexportovat data s přesahy a křížky. Tedy nic pro profesionály,  profesionál by měl korektní data připravovat například přes Adobe Distiler.

Abychom přes tisk z Photoshopu vytvořili soubor PDF je třeba mít nejprve nainstalovanou tzv. virtuální tiskárnu, což je vlastně program, který emuluje tisk - místo tisku na tiskárnu se data se ukládají na disk. Virtuálních tiskáren je celé množství a většina není moc kvalitních, přesto však amatérům umožňují jednoduše vytvářet PDF soubory z jakýchkoliv programů.

Profesionálové samozřejmě vytváří PDF přes Adobe Distiler a jeho virtuální Adobe PDF tiskárnu. Program je však součástí poměrně drahého placeného balíčku a tento seriál je určen hlavně amatérským grafikům.

Jedním ze zástupců dobrých virtuálních tiskáren zdarma je třeba PDF Creator, který produkuje vcelku rozumná data a naše stroje si s výstupem poměrně dobře poradí. Jeho výhodou je, že je k dispozici zdarma i pro komerční použití a není problém ho používat i ve firmách. PDF Creator naleznete na této adrese – stačí stáhnout instalační program, nainstalovat a mezi tiskárnami se Vám objeví nová položka PDF Creator. Nyní již jste připraveni vytvořit ve Photoshopu grafiku i s přesahy a křížky.

Takže pojďme na to.

1) Naším cílem bude jako vždy firemní vizitka formátu 90x50mm. Jako první krok po spuštění programu založíme Nový soubor:

Již v prvopočátku musíme počítat s přesahy, obrázek (tiskovinu) uděláme na každé straně o 3 mm delší, v našem případě je to vizitka 90 x 50 mm - rozměr nového dokumentu tedy bude 96x56 mm (90 mm +3 vlevo + 3 vpravo a 50 + 3 nahoře + 3 dole). Pro příklad a pochopení - v případě formátu A4 (210 x 297 mm) by byl rozměr 216 x 303 mm, A5 (210 x 148 mm) je to 216 x 154 mm atd. Snad je to jasné. Formát naší tiskoviny je na počátku 96 x 56 mm s tím, že 3 mm na každou stranu tvoří přesah, který při konečném řezání u nás v tiskárně odřízneme.

Image 0

Založili jsme novou stránku:

Image 1


2) Pro ulehčení doporučujeme zapnout si ve Photoshopu Pravítka (pokud nemáme zapnutá) a nastavíme si z každé strany vodítko na 3 mm. Zapínat je samozřejmě nemusíte, ale přesně pak víte, kde je okraj tiskoviny a kam přijde řez.

Image 2

Pravítka zobrazena:

Image 3

Teď přidáme čtyři vodítka (vodící čáry):

Image 4

Levý horní roh je 0 (takže v případě naší vizitky svisle 3 mm/93 mm a vodorovně 3 mm/53 mm):

Image 5

Ve všech směrech nastavená vodítka pro lepší orientaci nám přehledně naznačují kudy povede řez:

Image 6


3) Vytvoříme grafiku naší vizitky - vodítka nám krásně ukazují hranu řezu.

Image 7


4) Nyní již budeme tisknout přes virtuální tiskárnu do souboru PDF, dáme tedy v menu Soubor->Tisknout.

Image 8


5) Otevře se nám tiskový dialog, kde navolíme naši virtuální tiskárnu (v tomto případu PDF Creator).  Nastavíme formát tiskárny, aby byl vždy větší, než je sama tiskovina - a to tak, aby se na stránku vešly přesahy a křížky. U naší vizitky tam klidně ponecháme velikost stránky A4. Když budete tvořit leták A4 zvolte třeba A3 apod. Nyní máme možnost volit nastavení ořezových značek a přesahů a to v políčku výstup. Zde je vidět, že lze do tiskoviny vkládat spoustu dalších polygrafických značek.

Image 9

Zaškrtneme pole Rohové ořezové značky a značky se nám nastaví v náhledu na okraj kresby naší tiskoviny, na polohu 96 x 56 mm.

Image 10


7) Nyní je ještě třeba nastavit přesahy, nebo-li spady – ty najdeme pod analogickým tlačítkem Spadávka v dolní části tiskového okna.

Image 11


8) Otevře se nám dialog a my určíme spad (přesah) 3 mm, tím program z každé strany virtuálně ořízne 3 mm, proto jsme také tiskovinu na začátku nastavovali na každé straně o 3 mm větší.

Image 129) Po odsouhlasení se nám nastaví spady na 3 mm a křížky v náhledu se automaticky posunou na pozici řezu 90 x 50 mm. Nyní již stačí dát Tisk a soubor odešle naši grafiku na virtuální tiskárnu.

Image 13

Pak už jen stačí určit, kam se má PDF soubor uložit a my dostáváme grafiku s přesahy a křížky, který můžeme po kontrole odeslat do tiskárny.

Image 14V popisu jsem se snažil být více popisný a postup vysvětlit a tak se návod může jevit jako složitý, ale není - máme-li nainstalovanou virtuální tiskárnu, je to záležitost několika málo kliknutí. Ať se Vám daří a věřím, že již nyní umíte připravit data z Adobe Photoshopu s přesahy a křížky, jak po Vás Vaše tiskárna chtěla.

Související články
Ve čtvrtém dílu našeho povídání o tvorbě přesahů a ořezových značek se zaměříme na profesionální program Adobe Indesign. Ten je určený hlavně pro zlom, tedy vytváření knih, brožur či časopisů. Spousta lidí v něm však běžně vytváří i letáky, vizitky a další tiskoviny. Jde o program profesionální a tak díl bude poměrně krátký, protože ořezky a přesahy se v Indesignu vytvářejí velmi jednoduše. Screeny pochází z české verze Adobe Indesign CC 2017.
19.03.2018 / Tiskárna-Vosáhlo
V tomto dílu seriálu o nastavení přesahů a ořezových značek se podíváme na export z populárního programu CorelDraw. Předesíláme, že v tomto seriálu se nebudeme zabývat správnou přípravou dat v jednotlivých programech, ale spíše jednoduchou ukázkou pro začátečníky, jak se dají vyexportovat data s přesahy a křížky. Tedy nic pro profesionály,  profesionál by měl korektní data připravovat například přes Adobe Distiler.
02.02.2017 / Tiskárna-Vosáhlo
Seriál o tom proč a jak nastavit přesahy a ořezové značky, které po vás každá tiskárna bude požadovat, pokud si budete připravovat data pro tisk sami. A v dalších dílech si také ukážeme, jak se takové přesahy a ořezky nastavují v jednotlivých programech.  
02.01.2017 / Tiskárna-Vosáhlo