Kontakty
facebook

Přesahy a ořezové značky v programu Adobe Photoshop - díl 3.

27.02.2020

Přesahy (spady) a ořezové značky (křížky) v Adobe Photoshopu - poměrně často skloňované téma mezi laickou veřejností. Jak na ně? To si ukážeme v tomto dílu našeho seriálu o tvorbě správných tiskových dat.  

Na začátek konstatujme, že Photoshop není primárně určený pro sazbu tiskovin - jak z jeho názvu vyplývá, jeho hlavním úkolem je profesionální úprava fotografií. Jeho pokročilé nástroje však umožňují i jednoduchou sazbu a tak ho někteří rádi používají i k tvorbě klasické grafiky. Díky tomu, že nejde o program na sazbu a zlom, je vytváření přesahů a křížků o něco složitější. Photoshop je při vlastním exportu do PDF neumí nastavit. Ale přesto to samozřejmě možné je a to přes klasický tisk, tam Photoshop umožňuje pohodlně pracovat s polygrafickými značkami i s přesahy.

Předesíláme, že v tomto seriálu se nebudeme zabývat správnou přípravou dat v jednotlivých programech, ale spíše jednoduchou ukázkou pro začátečníky, jak se dají vyexportovat data s přesahy a křížky. Tedy nic pro profesionály - profesionálové samozřejmě vytváří PDF přes Adobe Distiler a jeho virtuální Adobe PDF tiskárnu. Program je však součástí poměrně drahého placeného balíčku a tento seriál je určen hlavně amatérským grafikům.

Abychom přes tisk z Photoshopu vytvořili soubor PDF je třeba mít nejprve nainstalovanou tzv. virtuální tiskárnu, což je vlastně program, který emuluje tisk - místo tisku na tiskárnu se data se ukládají na disk. Virtuálních tiskáren je celé množství a většina není moc kvalitních, přesto však amatérům umožňují jednoduše vytvářet PDF soubory z jakýchkoliv programů. Jedním dobře použitelných zástupců je například PDF Creator.

Takže pojďme na to.

1) Naším cílem bude jako vždy firemní vizitka formátu 90x50mm. Jako první krok po spuštění programu založíme Nový soubor:

Již v prvopočátku musíme počítat s přesahy, obrázek (tiskovinu) uděláme na každé straně o 3 mm delší, v našem případě je to vizitka 90 x 50 mm - rozměr nového dokumentu tedy bude 96x56 mm (90 mm +3 vlevo + 3 vpravo a 50 + 3 nahoře + 3 dole). Pro příklad a pochopení - v případě formátu A4 (210 x 297 mm) by byl rozměr 216 x 303 mm, A5 (210 x 148 mm) je to 216 x 154 mm atd. Snad je to jasné. Formát naší tiskoviny je na počátku 96 x 56 mm s tím, že 3 mm na každou stranu tvoří přesah, který při konečném řezání u nás v tiskárně odřízneme.

Image 0

Založili jsme novou stránku:

Image 1


2) Pro ulehčení doporučujeme zapnout si ve Photoshopu Pravítka (pokud nemáme zapnutá) a nastavíme si z každé strany vodítko na 3 mm. Zapínat je samozřejmě nemusíte, ale přesně pak víte, kde je okraj tiskoviny a kam přijde řez.

Image 2

Pravítka zobrazena:

Image 3

Teď přidáme čtyři vodítka (vodící čáry):

Image 4

Levý horní roh je 0 (takže v případě naší vizitky svisle 3 mm/93 mm a vodorovně 3 mm/53 mm):

Image 5

Ve všech směrech nastavená vodítka pro lepší orientaci nám přehledně naznačují kudy povede řez:

Image 6


3) Vytvoříme grafiku naší vizitky - vodítka nám krásně ukazují hranu řezu. Všechny objekty do okraje (na spad) přetáhneme přes pomyslnou ořezovou hranu.

Image 7


4) Nyní již budeme tisknout přes virtuální tiskárnu do souboru PDF, dáme tedy v menu Soubor->Tisknout.

Image 8


5) Otevře se nám tiskový dialog, kde navolíme naši virtuální tiskárnu (v tomto případu PDF Creator).  Nastavíme formát tiskárny, aby byl vždy větší, než je sama tiskovina - a to tak, aby se na stránku vešly přesahy a křížky. U naší vizitky tam klidně ponecháme velikost stránky A4. Když budete tvořit leták A4 zvolte třeba A3 apod. Nyní máme možnost volit nastavení ořezových značek a přesahů a to v políčku výstup. Zde je vidět, že lze do tiskoviny vkládat spoustu dalších polygrafických značek.

Image 9

Zaškrtneme pole Rohové ořezové značky a značky se nám nastaví v náhledu na okraj kresby naší tiskoviny, na polohu 96 x 56 mm.

Image 10


7) Nyní je ještě třeba nastavit přesahy, nebo-li spady – ty najdeme pod analogickým tlačítkem Spadávka v dolní části tiskového okna.

Image 11


8) Otevře se nám dialog a my určíme spad (přesah) 3 mm, tím program z každé strany virtuálně ořízne 3 mm, proto jsme také tiskovinu na začátku nastavovali na každé straně o 3 mm větší.

Image 129) Po odsouhlasení se nám nastaví spady na 3 mm a křížky v náhledu se automaticky posunou na pozici řezu 90 x 50 mm. Nyní již stačí dát Tisk a soubor odešle naši grafiku na virtuální tiskárnu.

Image 13

Pak už jen stačí určit, kam se má PDF soubor uložit a my dostáváme grafiku s přesahy a křížky, který můžeme po kontrole odeslat do tiskárny.

Image 14V popisu jsem se snažil být více popisný a postup vysvětlit a tak se návod může jevit jako složitý, ale není - máme-li nainstalovanou virtuální tiskárnu, je to záležitost několika málo kliknutí. Ať se Vám daří a věřím, že již nyní umíte připravit data z Adobe Photoshopu s přesahy a křížky, jak po Vás Vaše tiskárna chtěla.

Související články
Ve čtvrtém dílu našeho povídání o tvorbě přesahů a ořezových značek se zaměříme na profesionální program Adobe Indesign. Ten je určený hlavně pro zlom, tedy vytváření knih, brožur či časopisů. Spousta lidí v něm však běžně vytváří i letáky, vizitky a další tiskoviny. Jde o program profesionální a tak díl bude poměrně krátký, protože ořezky a přesahy se v Indesignu vytvářejí velmi jednoduše. Screeny pochází z české verze Adobe Indesign CC 2017.
19.03.2018 / Tiskárna-Vosáhlo
V tomto dílu seriálu o nastavení přesahů a ořezových značek se podíváme na export z populárního programu CorelDraw. Předesíláme, že v tomto seriálu se nebudeme zabývat správnou přípravou dat v jednotlivých programech, ale spíše jednoduchou ukázkou pro začátečníky, jak se dají vyexportovat data s přesahy a křížky. Tedy nic pro profesionály,  profesionál by měl korektní data připravovat například přes Adobe Distiler.
02.02.2017 / Tiskárna-Vosáhlo
Seriál o tom proč a jak nastavit přesahy a ořezové značky, které po vás každá tiskárna bude požadovat, pokud si budete připravovat data pro tisk sami. A v dalších dílech si také ukážeme, jak se takové přesahy a ořezky nastavují v jednotlivých programech.  
02.01.2017 / Tiskárna-Vosáhlo