Kontakty
facebook

Přesahy a ořezové značky v programu Adobe InDesign - díl 4.

19.03.2018

Ve čtvrtém dílu našeho povídání o tvorbě přesahů a ořezových značek se zaměříme na profesionální program Adobe Indesign. Ten je určený hlavně pro zlom, tedy vytváření knih, brožur či časopisů. Spousta lidí v něm však běžně vytváří i letáky, vizitky a další tiskoviny. Jde o program profesionální a tak díl bude poměrně krátký, protože ořezky a přesahy se v Indesignu vytvářejí velmi jednoduše. Screeny pochází z české verze Adobe Indesign CC 2017.

Tak pojďme hned na to – vytvářet budeme stejně jako v minulých dílech vzorovou vizitku.


1) V prvním kroku si vytvoříme nový dokument. Soubor → Nový → Dokument a na začátku se nám hned objeví tabulka, ve které budeme nastavovat velikost přesahů. Nejprve určíme velikost vizitky 90 x 50 mm a ve spodní části si kliknutím otevřeme tabulku s nastavením přesahů tedy spadávky. Spadávku nastavíme do všech směrů na standardní 3 mm.

Image 0


2) Vznikne nám nový dokument ve kterém vidíme bílou plochu tiskoviny a červený rámeček určuje velikost přesahu 3 mm. V základním nastavení bude program k rámečku přitahovat grafiku.

Image 1


 3) Vytvoříme si grafiku vizitky, přičemž samozřejmě grafiku přetahujeme až k červenému rámečku spadu.

Image 2


4) Nyní již stačí provést Export vytvořené grafiky do PDF, v menu Soubor klikneme na Přednastavení PDF a nastavíme v jakém profilu se bude PDF exportovat. Vybereme jako v minulých případech PDF X-1a a profil přednastaví hodnoty pro export souboru do PDF.

Image 35) Po zadání místa, kam má být soubor PDF uložen se otevře tabulka s přednastavenými parametry. První je záložka Všeobecné, ve které určujeme hlavně rozsah stránek pro export.

Image 46) V další záložce Komprese určujeme komprimaci obrázků, chcete-li exportovat bezeztrátově nastavte komprimaci na ZIP, při požadavku na menší soubor stačí nastavit i JPG, ale v tomto případě nastavte kvalitu obrazu na vysoká.

Image 5


7) Další záložka je pro nás důležitáZnačky a spadávky, zde je možnost nastavovat veškeré polygrafické značky. V našem případě zaškrtneme políčko Ořezové značky a níže Použít nastavení spadávky z dokumentu – spadávku jsme nastavovali při vytváření nového dokumentu. Pokud jste tak na začátku neučinili, můžete nastavit spadávku ručně.

Image 6

Image 7


8) Další záložky už nejsou tak důležité. V záložce Výstup lze sjednotit dodatečně profily a barvy.

Image 8


9) Záložka Další volby nastavuje chování k vloženým písmům a práce s průhledností

Image 9


10) V záložce Zabezpečení nám program nedovolí nastavit nic, protože se to neslučuje s normou PDF X-1a.

Image 10


11) V poslední záložce Přehled si můžeme prohlédnout kompletní nastavení našeho exportu do PDF. Nyní již stačí kliknout na tlačítko Exportovat.

Image 11


12) Indesign uloží naše PDF na určené místo a jako výsledek dostáváme kvalitně vyexportované PDFko s přesahy a křížky.

Image 12

Související články
V tomto dílu seriálu o nastavení přesahů a ořezových značek se podíváme na export z populárního programu CorelDraw. Předesíláme, že v tomto seriálu se nebudeme zabývat správnou přípravou dat v jednotlivých programech, ale spíše jednoduchou ukázkou pro začátečníky, jak se dají vyexportovat data s přesahy a křížky. Tedy nic pro profesionály,  profesionál by měl korektní data připravovat například přes Adobe Distiler.
02.02.2017 / Tiskárna-Vosáhlo
Seriál o tom proč a jak nastavit přesahy a ořezové značky, které po vás každá tiskárna bude požadovat, pokud si budete připravovat data pro tisk sami. A v dalších dílech si také ukážeme, jak se takové přesahy a ořezky nastavují v jednotlivých programech.  
02.01.2017 / Tiskárna-Vosáhlo
Přesahy (spady) a ořezové značky (křížky) v Adobe Photoshopu - poměrně často skloňované téma mezi laickou veřejností. Jak na ně? To si ukážeme v tomto dílu našeho seriálu o tvorbě správných tiskových dat.  
27.02.2020 / Tiskárna-Vosáhlo