Kontakty
facebook

Přesahy a ořezové značky (spad a křížky) - díl 1.

02.01.2017

Seriál o tom proč a jak nastavit přesahy a ořezové značky, které po vás každá tiskárna bude požadovat, pokud si budete připravovat data pro tisk sami. A v dalších dílech si také ukážeme, jak se takové přesahy a ořezky nastavují v jednotlivých programech.  

Tento seriál by měl být návodem, jak připravit data s přesahy (spady) a ořezovými značkami (křížky).

Nejprve konstatujme jednoduchou větu pro profesionály: Grafika musí obsahovat ořezové značky (křížky) a 3 mm přesahy (spadávku) a data je dobré dodat v PDF. Tak profesionálové už určitě z předchozí věty vědí, jak má být zakázka připravena, proto můžou klidně téma opustit a vy ostatní, prosím čtěte dál.

Důležitými pojmy pro přesné zhotovení se stávají ořezové značky, kterým se taktéž říká křížky či ořezky - a dále jsou to přesahy tedy slengově spadávka. Pokud zákazník zasílá zakázku do tisku poprvé, bývá často překvapen, když ho tiskárna vyzve k přidání ořezových značek (křížků) a přesahů (spadu). Toto není samoúčelné a je to důležité pro další kvalitní a přesné zhotovení zakázky.

Pro příklad - takto by měl ideálně vypadat výsledek pro tisk vizitky (dodaný v PDF), grafika obsahuje 3 mm přesahy a jsou přidané ořezové značky:

Image 0

Co jsou to přesahy (spadávka)?

Jednoduše řečeno, jde vlastně o přesah kresby přes ořezovou hranu a používá se k vyrovnání nepřesností, které při tisku na papír vzniknou. Každý papír je totiž hmotou, a hmota jako taková při tisku, řezu a dokončování stále pracuje, nelze tedy počítat s tím, že lze vytisknout všechny archy papíru na setinu milimetru přesně a už vůbec, že se při řezání lze trefit přesně na hranu kresby. Vždy při zpracování jakoukoli technologií dochází k drobným posunům obrazu a je třeba počítat s určitou tolerancí. Aby nedošlo k tomu, že na některých arších bude svítit nepotištěný papír, je třeba všechny grafické prvky co mají být ve výsledku do okraje, přetáhnout přes ořezovou hranu. Běžně se přesah volí 3 mm, ale může být u konkrétních zakázek i jiný. Po ořezu všechna grafika za ořezovou hranou odpadne.

Co jsou to ořezové značky (křížky či ořezky)?

Jak už název napovídá, jde o místo, kudy bude veden řez papíru při dokončování zakázky. Aby řezač věděl, jaký je přesný formát vaší zakázky a kde má papír oříznout, je třeba v datech vyznačit místa řezu. Samotné značky se pak běžně odsazují 3 mm a více od řezné hrany, aby nezůstaly na finálním výrobku.

Určitě to lépe pochopíte z obrázku návrhu vzorové vizitky níže, oranžový přechod s černým pruhem a bílou linkou jsou až do okraje, tudíž je nutné všechny přetáhnout 3 mm přes ořezovou hranu. Po ořezu zbytek pozadí i ořezové značky odpadnou.

Image 1

V dalších dílech si ukážeme jak se takové přesahy a křížky vytvářejí v konkrétních programech.

Související články
Ve čtvrtém dílu našeho povídání o tvorbě přesahů a ořezových značek se zaměříme na profesionální program Adobe Indesign. Ten je určený hlavně pro zlom, tedy vytváření knih, brožur či časopisů. Spousta lidí v něm však běžně vytváří i letáky, vizitky a další tiskoviny. Jde o program profesionální a tak díl bude poměrně krátký, protože ořezky a přesahy se v Indesignu vytvářejí velmi jednoduše. Screeny pochází z české verze Adobe Indesign CC 2017.
19.03.2018 / Tiskárna-Vosáhlo
V tomto dílu seriálu o nastavení přesahů a ořezových značek se podíváme na export z populárního programu CorelDraw. Předesíláme, že v tomto seriálu se nebudeme zabývat správnou přípravou dat v jednotlivých programech, ale spíše jednoduchou ukázkou pro začátečníky, jak se dají vyexportovat data s přesahy a křížky. Tedy nic pro profesionály,  profesionál by měl korektní data připravovat například přes Adobe Distiler.
02.02.2017 / Tiskárna-Vosáhlo
Přesahy (spady) a ořezové značky (křížky) v Adobe Photoshopu - poměrně často skloňované téma mezi laickou veřejností. Jak na ně? To si ukážeme v tomto dílu našeho seriálu o tvorbě správných tiskových dat.  
27.02.2020 / Tiskárna-Vosáhlo